Floor Mounted Electronic Accelerator Pedal TCF9 / TCF10 Series With Kickdown Feel
Phidix Motion Controls (Shanghai) Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : PHIDIX
Model Number : TCF9/TCF10
Certification : IATF16949
Place of Origin : China
MOQ : 1 Piece/Pieces
Price : Negotiation
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T
Supply Ability : 888 Piece/Pieces per Month
Delivery Time : 7-40 work days
Packaging Details : carton or wood case
High Temperature : +120° C for 96 Hours
Low Temperature : -40°C for 96 Hours
HS Code : 87084050/87084020
Contact Now
【 Product Description 】
【 Applications 】
• Trucks
• Buses
• Construction Equipment
• Farm Equipment
• Material Handling
Equipment
【 Features 】
• Unique non-contact sensor
• Simple and robust
• Small angular movement to give full range of output
• Compatible with all popular electronic engine management
systems
• Designed to meet specific customer requirements
【 Model TCF9/TCF10 (with kickdown feel) 】
【 Durability & Environmental Performance 】
Normal Operating Temperature -40° C to +85° C
Life Cycles >10,000,000 Full Cycles >80,000,000 Dither Cycles
Vibration 20 Hours 20 to 200 Hz in each axis: 1G axial, 5G horizontal, 8G vertical
Salt Spray 96 Hours (5%NaCl)
Humidity 200 Hours @ 95% RH
Combined Cycle 200 Hours
Water Ingress IP67
Pressure Wash 10 mins 125° C @ 150 BAR Pressure
EMI ISO11452-2,5@150V/M 95/54/EC
EM Emissions CISPR25
【 Electrical Characteristics 】
Input Voltages 5v+/-10%, 12/24v, 24/48v, 72/80v
Linearity <1%
Signal Correlation <2%
Current Requirements From 10mA